Filtrowanie wody woda miękka czy twarda
Filtrowanie wody: woda miękka czy twarda?
Marzec 19, 2019

Producenci filtrów do wody – w tym polska marka Dafi – posiadają wiele rodzajów urządzeń i wkładów oczyszczających wodę. Jednym z nich jest filtr wykorzystujący zjawisko odwróconej osmozy. Czym on jest i na czym polega jego fenomen? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Proces odwróconej osmozy

Inaczej zwany Reverse Osmosis (RO). Polega na zastosowaniu półprzepuszczalnych membran (błon osmotycznych), których istotą jest selektywne oddzielenie wody od substancji, które są w niej rozpuszczone, bez konieczności użycia środków chemicznych.

Zadania filtrów odwróconej osmozy

Ciśnienie hydrostatyczne wyższe od osmotycznego użyte do procesu filtracji ma za zadanie przecisnąć tylko cząsteczki wody z roztworu o wyższym stężeniu (np. brudna woda). Woda przeniknie przez błonę osmotyczną z roztworu bardziej stężonego – tam zostaną rozpuszczone sole – do tego o mniejszym stężeniu.

Dlaczego filtry są takie ważne?

Dzięki nim woda zostaje oczyszczona nawet w 99% z metali, piasku, zanieczyszczeń, rdzy i także minerałów. Naprzeciw potrzebom klienta wyszedł producent Dafi, który przygotował wkłady do osmozy z mineralizatorem. Odpowiadają one za wzbogacenie wody o pierwiastki niezbędne dla organizmu człowieka: wapń, magnez, potas, sód i inne. Ich cena zaczyna się już od 60 zł, a w zestawie otrzymujemy mineralizator, 2 wkłady z węgla drzewnego orzechów kokosowych, które usuwają rdzę, zawiesiny, zanieczyszczenia i piasek, a także 2 wkłady węglowe – organiczne i poprawiające smak i zapach wody. Należy pamiętać o ich wymianie, która powinna nastąpić co 6 miesięcy. Dzięki tego typu wkładom woda pozbawiona części składników podczas procesu odwróconej osmozy jest nie tylko zdatna do picia, ale też zdrowa i bezpieczna. Mało kto wie, że woda butelkowa, soki oraz napoje składają się z wody uzdatnionej za pomocą odwróconej osmozy.

Możemy nie być świadomi tego, że na co dzień często spożywamy wodę oczyszczoną poprzez proces odwróconej osmozy. Wiele osiedli, które powstały nie tak dawno, jest wyposażonych w rurociągi z filtrami odwróconej osmozy. Ma to na celu przedłużenie poprawnego i długiego działania sieci wodociągowej i zapewnienie mieszkańcom wygody i bezpieczeństwa.

 

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch i prowadzić działania marketingowe.
Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Ok