Czy można pić wodę po odwróconej osmozie
Czy można pić wodę po odwróconej osmozie?
Marzec 11, 2019
Filtrowanie wody woda miękka czy twarda
Filtrowanie wody: woda miękka czy twarda?
Marzec 19, 2019
Czy można pić wodę ze studni

Woda ze studni wygląda na krystalicznie czystą. Jej smak niekiedy przewyższa jakością wodę z kranu. Czy sporadyczne korzystanie z wody z własnego ujęcia jest powodem do obaw?

Brak nadzoru

W przypadku spożywania wody z kranu mamy pewność, że przeszła ona kontrolę w sieci wodociągowej – zaniedbanie wiąże się z odpowiedzialnością karną.

W przypadku przydomowych studni sprawa wygląda inaczej. Jesteśmy pewni, że woda głębinowa musi być dobra, a do tego dochodzi brak kosztów jej zdobycia. Tymczasem wynik zgłoszonych próbek wody do analizy może – choć nie zawsze musi – mocno nas zdziwić. Na zanieczyszczenia narażeni są ci, którzy mieszkają blisko zakładów przemysłowych, a także ludność wiejska ze względu na regularne opryski pól.

Jakie zagrożenia czają się w wodzie ze studni?

Jednym z głównych niebezpieczeństw jest człowiek i jego działania. Transport, hodowla, przemysł, motoryzacja – możemy im zawdzięczać podwyższone stężenia substancji szkodliwych w wodzie. Podobnie jest w przypadku płytko wykopanych studni, do których przenikają nieczystości ze źle zabezpieczonych szamb, a także ścieki i bakterie. W przypadku tych ostatnich mowa m.in. o pałeczkach okrężnicy, które stanowią naturalna florę bakteryjną jelita, ale ich obecność w innych częściach organizmu może wywołać poważne choroby.

Szansa dla studni

Jedną z opcji jest analiza wody przez odpowiednich fachowców. Zdanie się na siebie i branie pod uwagę smaku, zapachu i barwy wody może nie przynieść wymiernych korzyści, gdyż niektóre mikroorganizmy nie są możliwe do wychwycenia. Dopiero kłopoty żołądkowe mogą alarmować o tym, że z wodą jest coś nie tak.

Innym, domowym sposobem jest użycie filtrów do wody pitnej. Dafi wychodzi naprzeciw potrzebom konsumentów i posiada w swej ofercie filtry wzbogacone o magnez, potas, a także wkłady usuwające zanieczyszczenia i twardość wody odpowiedzialnej za tworzenie się osadu na grzałkach, ubraniach i sprzętach AGD. Tzw. deszczówka jest miękką wodą do czasu, aż zetknie się z zanieczyszczoną ziemią. Zatem wchłaniana przez glebę, miesza się z różnymi minerałami i substancjami – w tym opryski, ścieki. Dlatego warto zainwestować w filtry i urządzenia filtrujące, aby mieć pewność, co do jakości spożywanej wody.

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch i prowadzić działania marketingowe.
Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Ok