Czy filtrowana woda może być szkodliwa
Czy filtrowana woda może być szkodliwa?
Marzec 2, 2019
Czy można pić wodę ze studni
Czy można pić wodę ze studni?
Marzec 15, 2019
Czy można pić wodę po odwróconej osmozie

Osmoza zachodzi w każdym organizmie żywym. Proces ten polega na przechodzeniu cząsteczek wody przez błonę półprzepuszczalną. Siłą napędową jest różnica stężeń, gdyż cząsteczki te przechodzą z roztworu o stężeniu mniejszym do roztworu o większym stężeniu. Odwrócona osmoza działa odwrotnie i wykorzystywana jest w filtrach do wody.

Odwrócona osmoza

Celem tego procesu jest przeciśnięcie tylko cząsteczek wody pod ciśnieniem sieci wodociągowej przez półprzepuszczalną błonę. W efekcie następuje przepływ z brudnej wody (roztwór o większym stężeniu) do wody czystej (roztwór o mniejszym stężeniu).

Odwrócona osmoza nie wymaga stosowania dodatkowych chemikaliów. W zależności od stosowanych błon możliwe jest pozbycie się nawet około 99% rozpuszczonych substancji, co oznacza, że otrzymujemy wodę pozbawioną składników. Stosowanie tego procesu – z uwagi na prostotę i szybkość uzyskania bardzo czystej wody – możliwe jest nawet w ekstremalnych warunkach. Czy jednak ta „jałowa” woda jest dobrą opcją do spożycia na co dzień?

Czy możemy bez obaw pić wodę po odwróconej osmozie?

Minusem tego procesu jest brak minerałów i wypłukanie magnezu, sodu, potasu i wapnia. Minerały są ważne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale trzeba pamiętać, że ich największe ilości przyjmujemy podczas spożywania pokarmu. Osoby, które mają problemy zdrowotne z powodu braku niektórych minerałów powinny spożywać wodę wysoce zmineralizowaną. Lecz dla osób, które nie muszą stosować tej zbilansowanej diety, woda uzyskana na drodze odwróconej osmozy nie uczyni krzywdy.

„Podkręcenie” minerałów

Czasami trudno nam stosować się do diety – dotyczy to także osób korzystających z zaleceń lekarzy-dietetyków. Z pomocą przychodzi Dafi – polski producent filtrów do wody z odwróconą osmozą. Ma w swej ofercie wkłady do osmozy z mineralizatorem, które wzbogacają wodę w pierwiastki niezbędne dla organizmu człowieka takie jak: wapń, magnez, sód, potas. W cenie 60 zł otrzymamy 2 wkłady usuwające piasek, rdzę, inne zawiesiny i zanieczyszczenia (także bardzo drobne i rozpuszczone), 2 wkłady węglowe – posiadające zdolność wiązania chloru i innych zanieczyszczeń organicznych oraz poprawiające smak i zapach wody, a także mineralizator. Konieczność wymiany – 2 razy do roku.

Podsumowując, woda przefiltrowana przez system odwróconej osmozy jest zdatna do picia. Jeżeli zmagamy się z koniecznością pilnowania diety bogatej w minerały, warto uzupełnić filtr o mineralizator. Ciekawostką jest, że wszelkiego rodzaju napoje i soki, które kupujemy, składają się z wody oczyszczonej za pomocą odwróconej osmozy. Być może nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że regularnie spożywamy wodę uzdatnioną poprzez proces odwróconej osmozy.

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch i prowadzić działania marketingowe.
Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Ok